Skip To Content
Award and Honors Committees
On This Page:
Frederic Ives Medal/Jarus W. Quinn Prize Committee
Andrea Martin Armani, University of Southern California, United States
Saša Bajt, Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), Germany
Kaoru Minoshima, University of Electro-Communications, Japan
Margaret M Murnane, University of Colorado at Boulder, United States
Esther Hoffman Beller Medal Committee
Ivy Krystal Jones, Hampton University, United States
Danuta M Sampson, University of Western Australia, Australia
Maria Vinas, Consejo Sup Investigaciones Cientificas, Spain
Max Born Award Committee
Edward Buckley, Swave Photonics, United Kingdom
Ebrahim Karimi, University of Ottawa, Canada
Igor Meglinski, Aston University, United Kingdom
Stephen D. Fantone Distinguished Service Award Committee
Samuel Bradley, Optica, United States
Hannah Walter, Optica, United States
Michael S. Feld Biophotonics Award Committee
Sung-Ho Han, Olive Healthcare Inc, Republic Of Korea
Arjun G Yodh, University of Pennsylvania, United States
Fellow Members Committee
Alice E White, Boston University, United States, Chair
Ofer Levi, University of Toronto, Canada, Past Chair
Anjali Agarwal, LGS Innovations LLC, United States
Pablo Artal, Universidad de Murcia, Spain
David Andrew Atchison, Queensland University of Technology, Australia
Antonella Bogoni, CNIT, Italy
Pierre H Chavel, Institut d'Optique, France
Christopher Cole, Coherent Corp, United States
Volker Deckert, Leibniz-Institut für Photonische Tech, Germany
Simin Feng, US Office of Naval Research, United States
Donis G Flagello, Nikon Research Corporation of America, United States
Andrea Fratalocchi, King Abdullah Univ of Sci & Technology, Saudi Arabia
Olga Korotkova, University of Miami, United States
Fumio Koyama, Tokyo Institute of Technology, Japan
Malgorzata Kujawinska, Warsaw University of Technology, Poland
Xiang Liu, Huawei Technologies, Hong Kong
David Marpaung, University of Twente, Netherlands
Joseph Marron, Raytheon Technologies, United States
Kyle J Myers, United States
Paolo Alberto Nussenzveig, Universidade de Sao Paulo, Brazil
Dan Oron, Weizmann Institute of Science, Israel
Jae-Hyeung Park, Seoul National University, Republic Of Korea
Takashi Saida, NTT Corporation, Japan
Arlee V Smith, AS-Photonics, LLC, United States
Eric A Swanson, United States
Simon Thibault, Université Laval, Canada
Brian Vohnsen, University College Dublin, Ireland
Qiong-Hua Wang, Beihang University, China
Maria Josefa Yzuel, Universitat Autonoma de Barcelona, Spain
Paul F. Forman Team Engineering Excellence Award Committee
Kai Engelhardt, OPTI-KEN, Germany
Joseph Fraunhofer Award/Robert M. Burley Prize Committee
Jennifer E Hastie, University of Strathclyde, United Kingdom
Demetri Psaltis, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Switzerland
Joseph W. Goodman Book Writing Award Committee
Daniela Dragoman, Universitatea din Bucuresti, Romania
Paul F McManamon, Exciting Technology LLC, United States
Nick Holonyak, Jr. Award Committee
Mario Agio, Universität Siegen, Germany
Ya Cheng, East China Normal University, China
Eugenio R Mendez, CICESE, Mexico
Lluis Torner, ICFO -Institut de Ciencies Fotoniques, Spain
Robert E. Hopkins Leadership Award Committee
Robert P Breault, Breault Research Organization Inc, United States
Cristina Masoller, Universitat Politecnica de Catalunya, Spain
Joachim R Sacher, Sacher Lasertechnik GmbH, Germany
Edwin Land Medal Committee
Zhigang (Zeke) Fan, United States
Graham D Finlayson, University of East Anglia, United Kingdom
Bettina Heise, RECENDT, Austria
Kei May Lau, Hong Kong Univ of Science & Technology, Hong Kong
Scott M Silence, Corning Inc, United States
Sang Soo Lee Award Committee
Ajoy K Ghatak, IIT Delhi, India
John James Healy, University College Dublin, Ireland
Seok Ho Song, Hanyang University, Republic Of Korea
Emmett N. Leith Medal Committee
Shanti Bhattacharya, Indian Institute of Technology Madras, India
Manuel Guizar-Sicairos, Paul Scherrer Institut, Switzerland
Edmund Y Lam, University of Hong Kong, Hong Kong
Wolfgang Osten, Universität Stuttgart, Germany
Ellis Lippincott Award Committee
Robert Chimenti, Innovative Photonic Solutions, United States
Mary Lewis, United States
Shaul Mukamel, University of California Irvine, United States
Adolph Lomb Medal Committee
Felipe Beltran-Mejia, Padtec, Brazil
Sandra G Biedron, Element Aero, United States
Katherine Calabro, Apple Inc., United States
Francesca Calegari, Deutsches Elektronen Synchrotron, Germany
Ido Efraim Kaminer, Technion Israel Institute of Technology, Israel
Richard Zeltner, Menlo Systems GmbH, Germany
Leonard Mandel Quantum Optics Award Committee
Irina Novikova, College of William & Mary, United States, Chair
Heejeong Jeong, Qunova Computing Inc., Republic Of Korea
Franco Nori, RIKEN, Japan
Peter A Zoller, Leopold-Franzens-Universität Innsbruck, Austria
C.E.K. Mees Medal Committee
Christine Fernandez-Maloigne, Universite de Poitiers, France
Halina Rubinsztein-Dunlop, University of Queensland, Australia
William F. Meggers Award Committee
Anne Myers Kelley, University of California Merced, United States
Vladislav Yakovlev, Texas A&M University, United States
David Richardson Medal Committee
John Canning, University of Sydney, Australia
Larry A Coldren, University of California Santa Barbara, United States
Golshan K Coleiny, Fundamental Optical Solutions LLC, United States
Hideo Takino, Chiba Institute of Technology, Japan
Kevin P. Thompson Optical Design Innovator Award Committee
Paul K Manhart, Mission Support and Test Services LLC, United States
Adriana Viorica Szeghalmi, Friedrich-Schiller-Universität Jena, Germany
Luiz V Tarelho, Natl Inst of Metrology Qualty & Technlgy, Brazil
Edgar Tillyer Award Committee
Francisco Imai, Apple Inc., United States
Katarzyna Komar, Uniwersytet Mikolaja Kopernika, Poland
Supriyo Sinha, Google LLC, United States
Manuel Spitschan, Max-Planck-Inst Tubingen Max Planck Haus, Germany
Charles Hard Townes Medal Committee
Aref Chowdhury, Nokia Corporation, United States
Peter K Fritschel, Massachusetts Institute of Technology, United States
Kartik Srinivasan, National Inst of Standards & Technology, United States
Treasurer's Award Committee
George Bayz, Oakshire Partners, United States, Chair
Sean Bagshaw, Optica, United States
Barbara Bullock, Optica, United States
P. Scott Carney, Optica, United States
Genaro Montanez, Optica, United States
Elizabeth Nolan, Optica, United States
Jose Pozo, Optica, Netherlands
Elizabeth A Rogan, Optica, United States
Chad Stark, Optica, United States
Ryan Strowger, Optica, United States
John Tyndall Award Committee
Roel G. F Baets, Ghent University, INTEC, Belgium
Lara D Garrett, SubCom LLC, United States
Hideyuki Nasu, Furukawa Electric, Japan
Rodney S Tucker, University of Melbourne, Australia
Herbert Walther Award Committee
Antonio Zelaquett Khoury, Universidade Federal Fluminense, Brazil
R.W. Wood Prize Committee
Félicie Albert, Lawrence Livermore National Laboratory, United States
Baohua Jia, Royal Melbourne Institute of Technology, Australia
Hong Liu, Google LLC, United States
Hope A Michelsen, Sandia National Laboratories Livermore, United States